Logitrans Lojistik Havayolu Yöneticisi Şafak Reçel ile sektöre ve gündeme dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.Şafak Reçel günlük operasyonel sorumluluklarını ve havayolu taşımacılığının lojistik sektöründeki avantajlarını bizimle paylaşıyor. Havayolu operasyonlarını nasıl yönettiğini ve müşterilere nasıl fayda sağladığını anlatarak, havayolu taşımacılığı hizmetimizin arka planında kritik bir rol oynadığını gözler önüne seriyor. 


1-Merhaba Şafak Bey, öncelikle kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz? 

Merhaba,2017 yılında Kocaeli Üniversitesi'nden Uluslararası Pazarlama bölümünden mezun oldum. Ardından, Master eğitimime Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nde Uluslararası Lojistik üzerine devam ettim ve başarıyla tamamladım. 2020'den bu yana lojistik sektöründe özellikle havayolu taşımacılığı alanında aktif bir şekilde çalışıyorum.

2- Havayolu operasyon yöneticisi olarak, günlük operasyonel sorumluluklarınız nelerdir ve bunları nasıl yönetiyorsunuz?

Logitrans havayolu departmanı olarak yeni bir talebin tarafımıza ulaşmasından başlayıp son alıcıya teslim edilen ana kadar sadece uçuş hizmeti vermekle kalmayıp sigorta, depolama ara taşımalar gibi hizmetleri de beraberinde organize ederek komple bir operasyon yapmayı hedefliyoruz. Doğru fiyatlama ve sağlam yerel ilişkilerle sürdürdüğümüz operasyonlarda tüm süreç hakkında müşterilerimizi doğru bilgilendirmek ve sorunlarına en iyi çözümler üretmek için elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Çok hızlı bir taşıma modeli olduğundan süreçler ve operasyonlarımızda da haliyle zamanla yarışıyoruz. 

3-Havayolu taşımacılığı, lojistik endüstrisinde hangi avantajları sağlar ve bu avantajlar müşterilere nasıl yansır?

Havayolu taşımacılığı, günümüzde küresel ticaretin en hızlı ve güvenli seçeneği olarak kabul edilmektedir. Bu taşımacılık yöntemi, uluslararası lojistikte önemli bir role sahiptir ve global tedarik zincirlerinin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Havayolu kargo taşımacılığının avantajları arasında hızlı teslimat süreleri, kesintisiz takip imkânı, zarar ve kayıpların az olması, düşük sigorta maliyeti, petrol fiyatlarındaki dalgalanmalardan daha az etkilenme gibi avantajları mevcuttur. Pek çok ülkenin tercih ettiği havayolu taşımacılığı avantajlarından birisi de hassas yükleri hasarsız biçimde taşıma olanağı sunmasıdır. Yurt dışından temin etmek istediğiniz hassas bir dijital ürünü havayolu taşımacılığının sunduğu konforlu yolculuk imkanıyla hızlı şekilde teslim alabilirsiniz. Ayrıca yaşanması muhtemel olumsuzlukları ortadan kaldıran uçak kargo sistemi ülkeler arasındaki ticarette sıklıkla tercih edilir. Bozulma riski olan ilaç, aşı gibi tıbbi malzemeler ile birlikte acil ulaştırılması gereken parçalar uçak kargolar ile gönül rahatlığıyla teslim edilir.

4-Havayolu taşımacılığında güvenlik önlemleri nasıl sağlanır ve müşterilerinizin gönderilerinin güvenliği konusunda neler yapıyorsunuz?

Biraz öncede bahsettiğim gibi hızlı olmasının yanında havayolu taşımaları en güvenli taşıma metodudur. Ancak tabi ki çok yüksek mal bedelleri olan kıymetli ürünlere şirket bünyemizde sunduğumuz sigorta hizmetinin yanı sıra havayollarının tamamında da taşıma esnasında yaşanabilecek tüm aksaklıklar için sorumluluk yazıları talep ediyoruz. 

 

 

5-Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz detay var mıdır? 

Teşekkür ediyorum çok hoş  bir sohbetti. Herkese keyifli okumalar diliyorum.


circles2